1). Achizitie materii prime |
Se achizitioneaza de la furnizorii 100 m matase la pretul unitar de 10 lei/m in vederea prelucrarii. |
Documente: |
– factura furnizor; |
– NIR |
NC : 301 = 401 100m*10lei/m = 1000 lei |
|
2). Achizitie materiale auxiliare |
Se achizitioneaza de la furnizorii ata, nasturi, capse, fermoare in valoare de 200 lei. |
Documente: |
– factura furnizor; |
– NIR |
NC: 3021 = 401 200 lei |
|
3). Productia |
Se produc un numar de 20 buc rochii dama. |
Pentru productie se utilizeaza: |
– materii prime conform retetar; |
– manopera conform retetar; |
– materiale auxiliare in valoare de 100 lei pentru toate produsele realizate conform bon consum. |
Se utilizeaza metoda cost standard pentru calculul costului produsului finit. |
|
CALCUL COSTURI DIRECTE |
Retetar rochie: |
– materii prime = matase = 1 m*10lei/m = 10 lei |
– manopera = 7 h * 11.45lei/ora = 80,15 lei |
Cost conform retetar/rochie = 90,15 lei |
Cost materiale auxiliare = 100 lei/20 buc = 5 lei |
Cost unitar direct ( cost standard ) = 95,15 lei/buc |
Total costuri directe rochii = 20buc*95,15lei/buc = 1903 lei |
Documente: |
– bon predare produse finite in gestiune |
– bon consum materii prime |
– bon consum materiale auxiliare |
NC: 345 = 711 20buc*95,15lei/buc = 1903 lei |
NC: 601 = 301 20 m*10lei/m = 200 lei |
NC: 6021 = 3021 100 lei |
|
CALCUL COSTURI INDIRECTE |
Costuri indirecte de repartizat |
– materiale curatenie = 100 lei |
– energie electrica = 200 lei |
– amortizare = 500 lei |
– intretinere si reparatie utilaje = 100 lei |
Total costuri indirecte = 900 lei |
Cheie repartizare = costuri indirecte/costuri directe = 900/1903 = 0,4729 |
Costuri indirecte total = 900*0,4729 = 425,61 lei |
Cost unitar indirect : 425,61lei/20buc = 21,28 lei/buc |
Cost efectiv unitar = 95,15 + 21,28 = 116,43 lei/buc |
|
Diferenta de cost: 20 buc*( 116,43 – 95,15 ) = 425,61 lei |
NC: 348 = 711 425,61 lei |
|
4). Vanzare produse finite |
Se vand un numar de 10 buc rochii la pretul de vanzare de 300 lei/buc. |
Documente: |
– Factura de vanzare |
NC: 4111 = 7015 10buc*300lei/buc = 3000 lei |
Descarcarea de gestiune se face la cost standard: |
NC: 711 = 345 10buc*95,15lei/buc = 951,5 lei |
Calcul diferente cost produse vandute: |
K = SID348 + RD348 / SID345 + RD345 = 0 +425,61 / 0+1903 = 0,2236 |
Calcul influenta cont 348: |
RC345*K = 951,5*0,2236 = 212,76 |
NC: 711 = 348 212,76 |
|
5). Productia neterminata |
Se considera ca la sfarsitul lunii s-au trimis in productie: |
– materii prime = 10m * 10lei/m = 100 lei |
– materiale auxiliare = 50 lei |
Documente: |
– bon consum materii prime; |
– bon consum materiale auxiliare. |
NC: 601 = 301 10m * 10lei/m = 100 lei |
NC: 6021 = 3021 50lei |
NC: 331 = 711 100 lei ( aceasta nota se storneaza pe 01 a lunii urmatoare ) |
NC: 331 = 711 50 lei ( aceasta nota se storneaza pe 01 a lunii urmatoare ) |
|
6). Inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli |
NC: 121 = 601 200 |
NC: 121 = 6021 150 |
NC: 711 = 121 1014,35 |
NC: 7015 = 121 3000 |
|
NOTA: Valoarea produselor finite = SFD345+SFD348 = 951,5 + 212,85 = 1164,35 lei = SFC1 ct711 |
|
MONOGRAFIE CONTABILITATEA DE GESTIUNE |
|
1). Preluare activitate de baza ( la cost standard ) |
NC: 921 = 901 1903 |
2). Preluare costuri indirecte |
NC: 923 = 901 425,61 |
3). Obtinere produse finite ( la cost efectiv ) |
NC: 931 = 902 2328,61 |
4). Repartizare costuri indirecte |
NC: 921 = 923 425,61 |
5). Determinarea costului efectiv |
NC: 902 = 921 2328,61 |
6). Decontarea productiei obtinute si inchiderea veniturilor si cheltuielilor |
NC: 901 = 931 2328,61 |
Your Comment
Lasa un mesaj